O nas
Czym jest Galeria Rozproszona?
W telegraficznym skrócie: galeria sztuki pojawiająca się w różnych lokalizacjach miejskich. Często zaskakujących, nieoczywistych czy nietypowych, ale zawsze przeznaczonych na działania artystyczne, sztukę angażującą odbiorcę i wpisaną w charakter danego miejsca.
Jednym słowem: SZTUKA NA MIEJSCU!
Galeria Rozproszona to efekt połączonych sił kilku podmiotów: nad artystyczną stroną trzyma pieczę krakowska ASP, a Fundacja Tytano wraz z krakowskim oddziałem Polskiego Związku Firm Deweloperskich dbają o to, żeby nie zabrakło przestrzeni i okazji do spotkań z młodą sztuką. Dlatego zapraszamy do współpracy przedsiębiorców i firmy, aby mogli w swoich przestrzeniach gościć sztukę i wspierać młodych artystów
Jak to się właściwie zaczęło?
Podobnie jak w przypadku wielu innych projektów- pomysł zrodził się z potrzeby stworzenia dodatkowych możliwości i przestrzeni, w których młodzi artyści mogliby mieć dobry zawodowy start i prezentować swoje prace. Takich miejsc, przyjaznych młodym twórcom, ciągle brakuje i dlatego pomyśleliśmy o krakowskich lokalizacjach, które mają zupełnie inne przeznaczenie i są nietypowe dla takich działań.
Partnerzy projektu
Krakowska Akademia Sztuk Pięknych
ASP to renomowana instytucja edukacyjna, której historia sięga głęboko w przeszłość i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej.
Założona w 1818 roku, ASP jest jedną z najstarszych i najważniejszych szkół artystycznych w Europie Środkowej. ASP w Krakowie słynie z otwartości na nowoczesne trendy artystyczne oraz interdyscyplinarną współpracę. Wspiera rozwijających się artystów, dając im dostęp do nowoczesnych pracowni, sprzętu oraz technologii. Wykładowcy, często sami cenieni artyści, stanowią inspirującą grupę mentoriów, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie młodym adeptom sztuki.
W ciągu swojej długiej historii Krakowska ASP zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, ciesząc się renomą jako miejsce, w którym kształtują się przyszli artyści, projektanci i twórcy kultury.
Polski Związek Firm Deweloperskich
Odział krakowski Polskiego Związku Firm Deweloperskich. PZFD to największa i zaangażowana w tworzenie najlepszych standardów rynkowych organizacja branży deweloperskiej, która od ponad 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmują działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. PZFD zrzesza ponad 300 firm: deweloperów budujących mieszkania, biura, hotele, powierzchnie usługowo-handlowe, magazyny czy PRS-y a także parkingi kubaturowe. W ramach PZFD funkcjonuje siedem oddziałów regionalnych.
Fundacja Tytano
Rewitalizuje niewykorzystane przestrzenie postindustrialne i przywraca je do użytkowania przez lokalne społeczności. Daje przestrzeń i szerokie możliwości dla rozwoju przedsiębiorczości i inicjatyw lokalnych, wspiera i promuje wydarzeń kulturalnych oraz społecznych. Stawia na efekt synergii, twórczej wymiany pomiędzy biznesem, kulturą i edukacją.
Tytano stworzyła jedno z najmodniejszych miejsc w Polsce - krakowski kompleks kulturalno-rozrywkowy przy ul. Dolnych Młynów 10 (działał od 2016 r. do września 2020 r.). Obowiązkowy punkt na kulturalnej mapie miasta, tłumnie odwiedzany zarówno przez turystów, jak i Krakowian. Wyznaczał artystyczne i społeczne trendy - odbyło się tam ponad 600 znaczących wydarzeń kulturalnych, społecznych i charytatywnych.
Fundacja zajmowała się również administracją kompleksu i koordynacją wszystkich wydarzeń kulturalnych.